Christus natus est nobis ! Radosnych Świąt Bożego Narodzenia !

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-12-20 23:41:46

 Francesco Mancini (wiek XVIII)

Jan Paweł II w Orędziu na Boże Narodzenie 1998 roku mówił : "Wy wszyscy, którzy szukacie sensu życia, którzy z pałającym sercem oczekujecie zbawienia, wyzwolenia i pokoju, wyjdźcie na spotkanie Dziecięciu narodzonemu z Maryi". Są to słowa sprzed 25 lat, ale pozostają aktualne dzisiaj. Któż z nas nie szuka sensu życia albo nie pragnie pokoju lub wyzwolenia od czegoś lub kogoś ? Posłuchajmy apelu Świętego i wyjdźmy na spotkanie Bogu-Człowiekowi.

Kolejne spotkania klubowe w Bibliotece już w najbliższy wtorek i czwartek, 12 i 14 grudnia tradycyjnie 15.30 - 18.00

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-12-09 15:37:12

Zapraszam serdecznie. Jacek Toporowski Uśmiech

Mistrzostwa na dziesięć szachownic

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-12-04 17:27:20

     

Mistrz Miłosz w akcji                                                                      Wszyscy razem                                                                             Mistrzyni Paulina w akcji

   Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 położona na zachodnich rubieżach naszego miasta ma piękne szachowe tradycje, które dzisiaj podtrzymuje nauczyciel historii, Kordian Zamojski, Przyjaciel Brzeskich Szachów. Zmobilizował blisko trzydziestkę zwolenników królewskiej gry, z czego dokładnie dwadzieścioro stanęło do walki o tytuł Mistrza Szkoły w Szachach Szybkich.

    Przed rywalizacją wspomnieliśmy Bartosza Ziębę, który na przełomie wieków był uczniem "Ósemki", grał w szachy. Dzisiaj spoczął na cmentarzu przy ulicy Starobrzeskiej.

    Turniej wygrał Miłosz Salak z 6c. Tytuł wicemistrzowski wywalczył pasjonat siatkówki, uczeń klasy 7b, Piotr Zamojski, który tym samym sprawił wielką radość swojemu Tacie. Wielką niespodziankę sprawiła najlepsza z dziewcząt, Paulina Buczyńska, reprezentująca 7c, zajmując trzecią lokatę. Każdy z uczestników Mistrzostw otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny szachowy upominek. Wśród grających nie brakowało absolwentów kilku brzeskich przedszkoli, którzy kilka lat wcześniej pobierali lekcje w ramach programu Aktywny Kreatywny Maluch. Nauka najwyraźniej nie poszła w las.

Najbliższy wieczór klubowy już we środę, 29 listopada w Bibliotece w godzinach 15.30-18.00

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-11-27 11:43:28

Zapraszam serdecznie Jacek Toporowski Uśmiech

Wojciech Kowalczuk z KSz MDK Świdnica wygrywa VII Memoriał IA Mieczysława Iskierki i Joanny Stalińskiej. Magda czwarta w Brzegu, Antek czwarty w Niemysłowicach.

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-11-25 20:31:38

              

     Odległość w linii prostej ze Świdnicy do Kluczborka wynosi 134 km. I taki zasięg miał w tym roku turniej Pamięci znanego sędziego międzynarodowego, Mieczysława Iskierki i Jego Córki, Joanny. Zagrało 21 osób. Przed rozpoczęciem rywalizacji wszyscy obecni minutą ciszy uczcili Pamięć zmarłego w miniony wtorek Bartosza Zięby. Siedmiorundowego "szwajcara" wygrał senior ze Świdnicy, legitymujący się tytułem kandydata, Wojciech Kowalczuk, wyprzedzając juniora MIchała Czerwińskiego z Oławy i Adama Siedleckiego z Popielowa. Gospodarzom pozostała radość z czwartej lokaty Magdaleny Jurkowskiej (jakby mało było w ostatnim czasie czwartych miejsc, po turnieju nadeszła wiadomość, że startujący dzisiaj w MW Antek Sokołowski zajął również tę najgorszą dla sportowca lokatę. Był czwarty, a Jego brat, Szymon, siódmy). Do grona Przyjaciół Brzeskich Szachów przyjęto Marcina Kopanieckiego z Wołczyna, który przez kilka godzin próbował uruchomić transmisję w internecie. Niestety bez skutku. Nagrodę w rywalizacji do lat 18 odebrał Tomasz Kopaniecki z Wołczyna, a dla najlepszego amatora - Miłosz Szlagor z Kluczborka. (na zdjęciu senior ze Świdnicy walczy z naszym seniorem Franciszkiem Ciesielskim).

A wyniki znajdziesz tutaj : VII Memoriał IA Mieczysława Iskierki i Joanny Stalińskiej 

To bardzo smutna wiadomość - nie żyje Bartosz Zięba zawodnik SKS Orlik Brzeg

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-11-22 19:24:17

              

(1)       Rok 2004, wiosna, Bartek (na zdjęciu drugi od lewej) po zdobyciu brązowego medalu w finale Mistrzostw Województwa Opolskiego Gimnazjów

(2)        maj 2004, Bartek (na zdjęciu pierwszy z prawej) podczas Mistrzostw Polski Gimnazjów, w których z drużyną w składzie : Sylwia Aleksandrów, Dominik Wądrzyk (w środku) i Bartosz Fidrysiak (z przodu) zajął XI miejsce

(3)    rok 2005 - Bartek (na zdjęciu drugi od prawej) przy szachownicy w trakcie kolejnych Mistrzostw Polski

Bardzo trudno pogodzić się z faktem śmierci, a szczególnie bolesny jest on, kiedy umiera człowiek młody, w pełni sił. Bartek, którego znałem był człowiekiem pogodnym, towarzyskim, pracowitym i bardzo zdolnym. Brał udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, w latach 2004-2005 był silnym ogniwem drużyny szachowej Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdobył z nią brązowy i srebrny medal Mistrzostw Województwa Gimnazjów. Reprezentował Opolszczyznę w dwóch kolejnych finałach Mistrzostw Polski. Grał w niezliczonej ilości turniejów, zawsze plasując się na czołowych miejscach. Największy sukces osiągnął w sierpniu 2004 roku wygrywając prestiżowy wakacyjny Turniej KKS Polonii Wrocław. Będzie nam Ciebie, tutaj na ziemi, brakowało. Spoczywaj w pokoju ! 

Zaproszenie do Biblioteki na turniej w najbliższą sobotę - są jeszcze wolne miejsca, zgłoszenia tylko do czwartku. Dzień wcześniej tamże wieczór klubowy 15.30 - 18.00

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-11-21 13:10:24

VII Memoriał IA Mieczysława Iskierki i Joanny Stalińskiej

Brzeg Library Rapid 2023

 

ORGANIZATORZY i DARCZYŃCY

  •  Urząd Miasta Brzeg
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I
  • SKS Orlik Brzeg
  • Sunrise Chess & Games
  • Tiga-Cynk Sp. z o.o. 

TERMIN i MIEJSCE

Sobota, 25 listopada 2023 r., godzina 10.00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I, ul. Jana Pawła II 5 

WARUNKI UDZIAŁU

W turnieju mogą wziąć udział wszyscy chętni. Nie pobiera się wpisowego.

Termin nadsyłania zgłoszeń : do dnia 23 listopada włącznie za pomocą formularza na stronie turnieju albo sms na numer 514 550 303

Ze względu na wielkość sali ilość zawodników jest ograniczona do 20. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zgłoszone po przekroczeniu limitu będą przyjmowane na listę rezerwową.

ORIENTACYJNY PLAN TURNIEJU

- godz. 8.45 - 9.45 – potwierdzenie udziału

- godz. 10.15 - ok. 12.45 - 1 - 5 runda

- godz. 12.45 – 13.00 – przerwa

- godz. 13.00 – 14.00 – 6-7 runda

- ok. godz. 14.15 – zakończenie

SYSTEM ROZGRYWEK 

Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie 10 min + 5 sek. 

NAGRODY 

Puchary i nagrody książkowe dla pierwszych trzech zawodników w klasyfikacji, najwyżej sklasyfikowanej kobiety, juniora do lat 18 i zawodnika bez tytułu i kategorii. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom.

Nagrody finansowe :

 

        1 miejsce – 150 zł

         2 miejsce – 100 zł

         3 miejsce – 50 zł

         1 miejsce kobieta – 100 zł

         1 miejsce do lat 18 – 50 zł

         1 miejsce zawodnik bez tytułu i kategorii – 50 zł

Nagrody nie będą łączone.

UWAGI KOŃCOWE

        Obowiązują aktualne przepisy gry FIDE, organizator zastrzega sobie prawo interpretacji

niniejszego regulaminu i podjęcia decyzji dotyczących spraw technicznych i listy startowej.

       Udział w turnieju jest równoznaczny ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb

turnieju (publikacja wyników, sprawozdawczość) zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu

Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych                            

w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych

a także zgodą na nieodpłatne utrwalenie i rozpowszechnienie wizerunku w formie fotografii                                                                  

w celach promocyjnych organizatorów turnieju.

         Wszelkich dodatkowych informacji o turnieju udziela i ewentualne zgłoszenia przyjmuje

Jacek  Toporowski - 514 550 303,

jacek.toporowski510@gmail.com

Podium tylko dla "Koguciarzy". Antek tuż, tuż ...

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-11-18 19:31:43

                                 

     O sporym pechu może mówić nasz najlepszy junior, Antoni Sokołowski. Nie dość precyzyjna gra przy "wiszących" chorągiewkach w pojedynkach z turniejowymi "jedynką" i "dwójką" spowodowała, że tym razem Antka zabrakło na podium. Zawodnicy z miasta koguta w komplecie zameldowali się na "pudle". Jedyną pociechą "Orlików" okazała się Kamila Bańkowska, która odebrała puchar za I miejsce w klasyfikacji kobiet. Memoriał swoją obecnością uświetnił Syn Profesora, który po raz kolejny mógł odwiedzić korytarze swojej kochanej Szkoły Ćwiczeń i wspominać czas młodości. Turniej był bardzo dramatyczny, emocjonujący i stał na bardzo dobrym poziomie. Bardzo dziękujemy Wioletcie Frankiewicz za umożliwienie przeprowadzenia turnieju w murach szkoły, dawnego Liceum Pedagogicznego, którego pracownikiem przez długie lata był Patron Memoriału. Jedną z Jego partii korespondencyjnych z sezonu 1976/77 mogli obejrzeć młodzi szachiści biorący udział w rywalizacji. 

XXII Memoriał Profesora Kazimierza Boruty 

Memoriał Profesora Kazimierza Boruty - pozostały trzy wolne miejsca. Planowane na najbliższy piątek spotkanie klubowe w Bibliotece nie odbędzie się. Za zmianę przepraszam.

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-11-15 09:37:28

Zaproszenie na XXII Memoriał Profesora Kazimierza Boruty

 | Link do artykułu | drukuj |  2023-11-08 20:24:29

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY XXII MEMORIAŁU profesora KAZIMIERZA BORUTY

 

Cel : a/ uczczenie pamięci i przypomnienie sylwetki pedagoga, trenera i wychowawcy pokoleń młodzieży,  b/ popularyzacja szachów

Organizatorzy : a/ Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Brzegu,     b/ SKS Orlik Brzeg,          c/ Urząd  Miasta Brzeg

Uczestnictwo i zgłoszenia :  turniej dla dzieci do 16 lat (rocznik 2007 i młodsi), które posiadają co najmniej piątą kategorię – można zgłosić się do czwartku, 16 listopada, włącznie na stronie chessarbiter albo wysyłając SMS na numer 514 550 303

link do turnieju XXII Memoriał Profesora Kazimierza Boruty 

Termin i miejsce : sobota, 18 listopada 2023 r. (początek godz. 10.00)   -  Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Brzegu, ul. Słowiańska 18

Sposób przeprowadzenia turnieju : system szwajcarski 7 rund P 15

Nagrody : puchary i nagrody rzeczowe dla zdobywców czterech pierwszych miejsc oraz zwyciężczyni w kategorii dziewcząt, pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników a także nagrody niespodzianki.

Udział w turnieju jest równoznaczny ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb turnieju (publikacja wyników, sprawozdawczość) zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE /ogólne rozporządzenie o ochronie danych/ RODO),a także zgodą na nieodpłatne utrwalenie i rozpowszechnienie wizerunku w formie fotografii analogowej i cyfrowej w celach promocyjnych organizatorów turnieju.

Obowiązują aktualne przepisy gry FIDE, organizator zastrzega sobie prawo interpretacji niniejszego regulaminu i podjęcia koniecznych decyzji dotyczących spraw technicznych i frekwencji zawodników.

LISTA ZWYCIĘZCÓW TURNIEJU

2002 – Jacek MARKIEWICZ (HetMaN Szopienice)

2003 – Arkadiusz BIEGALSKI (Społem Opole)

2004 – Bartosz FIDRYSIAK (SKS Orlik Brzeg)

2005 – Marcin WYBRANIEC (MGLKS Oława)

2006 – Miłosz REWASIEWICZ (Pat Ligota Dolna)

2007 – Adam JACHYM (Społem Opole)

2008 – Marcin WYBRANIEC (MGLKS Oława)

2009 – Adam JACHYM (Społem Opole)

2010 – Adam JACHYM (Społem Opole)

2011 – Karolina KARLESZKO (UKS Rodło Opole)

2012 – Bartosz SZYLER (MGLKS Parnas Oława)

2013 – Bartosz SZYLER (MGLKS Parnas Oława)

2014 – Tomasz GÓRECZNY (UKS Rodło Opole)

2015 – Tomasz GÓRECZNY (UKS Rodło Opole)

2016 – Patrycja CHROBOT (UKS Rodło Opole)

2017 – Wiktoria SOWA (UKS Rodło Opole)

2018 – Wiktoria SOWA (UKS Rodło Opole)

2019 – Paulina PRĘDKIEWICZ (MGLKS Parnas Oława)

2020 – Michał KOPESTYŃSKI (MGLKS Parnas Oława)

2021 – Grzegorz MAREK (MGLKS Parnas Oława)

2022 – Antoni SOKOŁOWSKI (SKS Orlik Brzeg)

Nowsze » « Starsze
Odwiedzin dziś: 129 Odwiedzin wszystkich: 496431